Plastik Cerrahinin Bilmeniz Gereken 10 Yan Etkisi!

1. Anestezi Yan Etkileri
Estetik cerrahi işleminiz için genel anestezi altına girmeniz gerektiğinde, aklınız muhtemelen ters gidebilecek her türlü düşünceyle yarışıyor. Eğer durum buysa, yalnız değilsin. Hatta psikiyatristler insanların yaklaşık yüzde 30’unun ameliyattan çok anesteziden korkabileceğini söylüyor! 2Ancak iyi haber şu ki aslında bu kadar endişelenmenize gerek olmayabilir. Anestezinin bu yaygın yan etkileri geçicidir ve birkaç saat içinde geçer.
Plastik cerrahinin olumsuz yan etkileri ne kadar nadir olursa olsun mevcut, bu nedenle güvenilir bir merkezde yalnızca kurul onaylı kozmetik cerrahlar ve anestezistlerle çalışarak olasılıkları lehinize kullanın.

Bulantı veya kusma
Kendimi kötü hissettme
Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
Oryantasyon bozukluğu
Çok duygusal olmak
Geveleyerek konuşma
Titreme/üşüme hissi
Baş dönmesi
İdrar yapmada sorun

Anestezi uygulanan tüm hastaların yüzde 0,01 ila 0,016 kadar küçük bir kısmı (ki bu sadece elektif plastik cerrahiyi değil, acil prosedürleri de içerir) ölümcül komplikasyonlar geliştirir. Aslına bakılırsa bu vakalarda bile genel olarak kötü sağlık durumu, hastalık, yaşlılık, sigara kullanımı veya obezite anestezi komplikasyonlarına neden olur. İyi bir risk değerlendirmesi yapılarak planlanan ve gerçekleştirilen estetik ameliyatlarda riskiniz daha da azalır.

2. Ağrı veya Uyuşma
Eğer rinoplasti (“burun estetiği”), liposuction, karın germe veya göğüs büyütme ameliyatı oluyorsanız, Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği, yan etki olarak olası uyuşukluk ve kalıcı ağrı konusunda uyarıyor. Bunu doktorunuzun dikkatine sunduğunuzda size uygun bir analjezik önerecektir. 6Bunu evde bakım ve meditasyon gibi doğal ağrı yönetimi teknikleriyle destekleyebilirsiniz.
Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, bir plastik cerrahi prosedürü geçirdikten sonra, hareket kabiliyetiniz kısıtlı olabilir veya etkilenen bölgedeki hareketinizi kısıtlamanız istenebilir. Bu bir yan etki olmasa da, günlük işlerinizde ve ev işlerinizde yardım alabilmeniz için hazırlıklı olmanız ve önceden plan yapmanız gereken bir şeydir. Bazı ameliyatlarda iyileşmek için birkaç gün veya hafta ara vermeniz gerekebilir.

3. Yara izleri
Yara izi, plastik cerrahinin başka bir yan etkisidir, ancak cerrahınız yetenekliyse ve prosedür planlandığı gibi giderse sorun yaratması gerekmez. Ancak işler ters giderse, düzgün iyileşmeyen bir yarayla veya istenmeyen yara iziyle karşılaşabilirsiniz. Örneğin göğüs büyütme ameliyatında kapsül kontraktürü olarak bilinen, implant çevresinde çok sıkı yara dokusunun oluştuğu ve rahatsızlığa neden olan bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bir başka olası istenmeyen yan etki hipertrofik yara izidir; bu, görünür ve kabarık yara izlerine neden olur ve kaşıntılı ve hatta ağrılı olabilir.

4. Kanama
Önceden var olan bir kanama bozukluğuna sahip olmak, kanama komplikasyonu yaşama olasılığınızı dört kat artırır.
Estetik cerrahi de sonuçta bir ameliyat türü olduğu için bir miktar kanama normaldir. Ancak bazı durumlarda kanama aşırı ve tehlikeli olabilir. 10Ameliyattan sonra iç kanama belirtilerine dikkat edin. 2008’den 2013’e kadar birincil plastik cerrahi prosedürleri üzerine yapılan bir araştırma, hastaların yaklaşık yüzde 2,1’inin kanama komplikasyonları yaşadığını ortaya çıkardı. 11İç kanama bölgede ağrıya, mide bulantısına, kusmaya, cildin soluk/nemli olmasına, aşırı susuzluğa, karında sıkışmaya/şişmeye neden olabilir. İç kanamayı tıbbi bir acil durum olarak tedavi edin ve hemen doktorunuzla konuşun.

5. Enfeksiyon
Doktorunuz ve sağlık ekibiniz enfeksiyon riskini en aza indirmek için ameliyat öncesinde, sırasında ve sonrasında her şeyi yapacak olsa da, bu yine de plastik cerrahinin (veya bu konudaki herhangi bir ameliyatın) bir komplikasyonu veya yan etkisidir ve bilmeniz gereken bir durumdur. için hazırlanmış ve hazırlanmıştır. Bakteriler ana neden olmaya devam ederken, bazı enfeksiyonlara ameliyat yarası yoluyla sisteminize girmeye çalışan mantarlar, virüsler ve mikobakteriler neden olabilir. Enfeksiyonun doğasına (iç veya dış) ve ciddiyetine bağlı olarak doktorunuz bir tedavi yöntemi önerecektir.

6. Sinir Hasarı
Sinir hasarı, plastik cerrahi işleminden sonra his kaybına veya karıncalanmaya neden olabilir. Örneğin, çok yaygın olmasa da, invazif yüz estetiği işlemleri sırasında geçici veya kalıcı sinir hasarı yaşayabilirsiniz. Meme büyütme ameliyatından sonra bazı kadınlar meme ucu bölgesinde ve memede his kaybı veya değişiklik yaşayabilir.

7. Hematom Veya Deri Altında Kan Oluşumu
Estetik cerrahi geçiren 130.000 kişiyi inceleyen bir araştırmaya göre, erkeklerde hematom gelişme riski kadınlara göre çok daha fazla olabilir. Kombine prosedürler ve meme prosedürleri geçirenlerin hematom görme olasılığı daha yüksektir.
Estetik cerrahi operasyonundan sonra hematomlar, dikkat edilmesi gereken en sık görülen komplikasyonlar veya olumsuz yan etkiler arasındadır. Cildinizin altında biriken bu kan cepleri, dokunun alındığı ameliyat bölgesinde büyük morluklar gibi görünebilir. Genellikle ameliyattan yaklaşık 7 ila 10 gün sonra ortaya çıkarlar ve sıklıkla kendi başlarına düzelirler. Bu gerçekleşemediğinde, doktorun kesiyi yeniden açması ve cerrahi olarak boşaltması gerekebilir.

8. Seromalardan Şişlik ve Ağrı
Seroma, cildinizin altında berrak sıvı toplandığında şişlik ve sıklıkla ağrıya neden olduğunda ortaya çıkar. Ameliyattan sonraki ikinci haftada, sıklıkla karın germe/karın germe veya mastektomi gibi işlemlerden sonra gelişme eğilimindedirler. Enfeksiyonlara yol açabilirler ve genellikle doktor tarafından iğneyle boşaltılarak tedavi edilirler.

9. Derin Ven Trombozu veya Kan Pıhtıları
Plastik cerrahi, vakaların küçük bir bölümünde vücutta tehlikeli olabilecek kan pıhtılarına da neden olabilir. Bunu bacaklarınızın, kasıklarınızın veya kolunuzun derin damarlarında pıhtıların oluştuğu DVT veya derin ven trombozu olarak biliyor olabilirsiniz. Sorun, bu pıhtıların bu bölgelerden ayrılıp akciğerlerinize gitmesi ve ölümcül olabilecek bir pulmoner emboliyi tetiklemesiyle ortaya çıkar. Ancak bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Unutmayın, bu durumun örnekleri nadirdir. Araştırmalar, çeşitli plastik cerrahi türleri için 12 aylık venöz tromboembolizm olasılık oranının şu şekilde olduğunu gösteriyor:
Karın germe ameliyatı: yüzde 0,57
Fıtık onarımı: yüzde 0,32
Yüz prosedürleri: yüzde 0,28
Uyluk germe/brakiyoplasti: yüzde 0,28
Liposuction: yüzde 0,20
Meme prosedürleri: yüzde 0,12
Ancak unutulmaması gereken nokta, liposuction ve karın germe ameliyatı gibi birden fazla ameliyat geçiriyorsanız riskin yüzde 0,81’e kadar çıkacağıdır.

10. Plastik Cerrahinin Psikolojik ve Duygusal Yan Etkileri
Bunların çoğu, geçirdiğiniz ameliyatın türüne, buna neden ihtiyaç duyduğunuza ve sonuca ilişkin algınıza bağlı olabilir. Her şey yolunda giderse ve sonuçlardan memnunsanız, bu durum kendinize dair daha iyi bir vücut imajına yol açabilir ve bu da genel olarak yaşam kalitesinde iyileşme olarak ortaya çıkabilir. Diğer taraftan, özellikle sonuçlarla ilgili gerçekçi olmayan beklentileriniz varsa, kaygı veya depresyona girebilirsiniz. Daha önceden kaygı ve depresyon geçmişine sahip olmak sizi buna karşı daha duyarlı hale getirir.
Bazı insanlar estetik ameliyattan sonra uyum sorunları yaşıyor, sosyal olarak izole oluyor ve aileleri gibi çevrelerindeki kişilerle sorunlar yaşıyor. Öfkelerini doktorlarına ve personeline yönlendirebilirler veya kendilerine zarar verici davranışlarda bulunabilirler. Bazıları intihara bile sürüklenebilir. Bu nedenle elektif ameliyatlarda ameliyat öncesi psikolojik değerlendirme çok önemlidir. Cerrahlar bunu, ameliyattan sonra uyum sorunlarına veya psikososyal veya psikolojik sorunlara yol açabilecek herhangi bir problemin potansiyel işaretlerini tespit etmek için kullanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x