İyi Parti’de kafalar karışık: Akşener’in açıklamaları nasıl değerlendirildi?

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in yerel seçimler için gazeteci Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamalar siyaset gündemini hareketlendirdi. Daha önce İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıkları için “Ortak adaya kapalı değiliz” diyerek “CHP ile işbirliği” sinyalini veren Akşener, bu kez “İstanbul ve Ankara dahil her yerde kendi adaylarını çıkaracaklarını” açıkladı. Altaylı’nın “İstanbul’un kaybedilmesini göze alıyor musunuz” sorusu üzerine de “Hepsini alıyoruz. Belki de bizimki seçilecek” yanıtını verdi. Parti kurmayları ise “İYİ Parti’nin seçimlere ayrı adaylarla mı yoksa belli başlı bazı illerde CHP ile işbirliği halinde mi gideceği konusunda kendilerinin de net bir yanıt veremeyeceğini” belirtiyor.

Cumhuriyet’te Selda Güneysu imzalı habere göre, parti kanadında iki görüş mevcut. İYİ Parti’nin kurumsallaşması gerektiğini belirtenler, “Seçimlere ayrı adayla girmeliyiz. Kimsenin yanında durmamalıyız. Buna İstanbul ve Ankara da dahil” diyor.

İYİ Parti’deki bir başka grup ise ilk görüşün aksine “Ankara ve İstanbul gibi illerde işbirliği yapılmalı, ortak bir adayda uzlaşmalı. Aksi halde muhalefet belediyelerin çoğunu Cumhur İttifakı’na kaptırabilir” değerlendirmesini yapıyor.

İYİ Parti ile CHP’nin özellikle kritik illerde seçimlere “ayrı adayla gidilmesi halinde pek çok ilde muhalefetin seçim yenilgisiyle karşılaşabileceği” ileri sürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x