Eski FBI itirafçısı gözaltında: ‘Biden’la ilgili yalan beyanda bulundu’

ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden ile ilgili soruşturmayı yürüten özel yetkili savcı, eski bir Federal Soruşturma Bürosu (FBI) itirafçısının baba-oğul Biden’ların Ukrayna merkezli Burisma Holdings enerji şirketiyle kurduğu iddia edilen iş ilişkileriyle ilgili yalan söylemekle suçlandığını açıkladı. Özel Yetkili Savcı David Weiss, federal büyük jürinin 43 yaşındaki Alexander Smirnov hakkında ‘yalan beyanda bulunma’ ve ‘yalan ya da sahte kayıt oluşturma’ suçlarından iddianame hazırladığını bildirdi.

Reuters’ın aktardığına göre, FBI incelemesiyle bağlantılı olarak suçlanan Smirnov, atılı suçlardan suçlu bulunması halinde 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

AVUKATTAN AÇIKLAMA: ‘AYLARDIR UYARIYORUZ’

ABD’nin eski başkanı ve başkan aday adayı Donald Trump ve diğer Cumhuriyetçi siyasetçiler, Demokrat Partili Başkan Biden’ın ‘uygunsuz bir şekilde oğlunun Ukrayna’daki iş ilişkilerine yardımcı olmaya çalıştığını’ iddia etmiş, Beyaz Saray bu iddiaları yalanlamıştı. O günden bu yana Burisma ve Hunter Biden’ın şirketteki rolü, mercek altındaydı.

Smirnov, yurtdışında ABD’ye döndükten hemen sonra Nevada’nın Las Vegas kentindeki Harry Reid Uluslararası Havalimanı’nda 14 Şubat Çarşamba günü gözaltına alındı. Hakkında hazırlanan iddianame, bundan bir gün sonra kamuoyuna açılırken, Hunter Biden’ın avukatı Abbe Loweell, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetçilerin Hunter ve ailesi hakkındaki komploları doğrulara değil, siyasi gündemleri olan kişilerin söylediği yalanlara dayandırdığı konusunda aylarca uyarıda bulunduk” dedi.

‘ÖZEL YETKİLİ SAVCI DA KOMİTEDE İFADE VERECEK’

ABD’de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, oğlu Hunter Biden’a iş ilişkilerinde avantaj sağladığı iddia edilen ABD Başkanı Joe Biden’a yönelik azil soruşturmasının açılmasına aralık ayında resmen onay vermişti. Soruşturmaya izin verilmesi, Biden’ın azlini onaylamak anlamına gelmese de başkanın azil olasılığını arttırıyor.

Öte yandan, perşembe günü Reuters’a açıklamada bulunan bir kaynak, ‘gizli belge’ soruşturmasında Joe Biden’ın hafızası hakkında tartışma yaratan bir rapor hazırlayan özel yetkili savcı Robert Hurr’un da mart ayında, Biden’a azil soruşturması açılmasında öncü rol oynayan Temsilciler Meclisi komitesine ifade vereceğini söyledi.

İDDİANAMEDE NE VAR?

Smirnov, 2017’de Burisma isimli şirketin sahibi ile ABD’li bir şirketi satın alma çabalarıyla ilgili konuştuğunu iddia etmişti. Hakkında hazırlanan iddianameye göre, Smirnov, 2020 yılında yalan beyanda bulunmakla suçlanıyor. Smirnov, o dönemde, 2015 ve 2016’da yapılan iki görüşmeye ilişkin olarak, şirketle bağlantılı yöneticilerin kendisine ‘onları babası üzerinden her türlü sorundan korusun diye’ Hunter Biden ile çalıştıklarını söylediğini ileri sürmüştü. Smirnov, şirket yöneticilerinin Hunter Biden ile o dönemde başkan yardımcısı olan babasına bu bağlamda 5’er milyon dolar ödediğini de savunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x