E-ticaret devlerine yönelik soruşturmanın nedeni belli oldu

İnternet üzerinden satış yapan e-ticaret şirketlerine yönelik başlatılan soruşturmanın detayları belli oldu.

Konu ile ilgili Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada “Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.10.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; otomatik fiyatlandırma mekanizması uygulayan D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret AŞ, DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ ve Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Limited Şirketi hakkında soruşturma açılmasına, 23-49/940-M sayı ile karar vermiştir” ifadeleri yer aldı.

TÜKETİCİ ŞİKÂYET ETTİ
Bir şikâyet üzerine başlatılan soruşturmanın detayları ise şöyle: ”Ünlü bir markanın ürünü Hepsiburada e-ticaret şirketinde kampanyalı olarak satışa sunuldu. Ancak markanın belirttiği kampanyalı fiyatla, satışa sunulan fiyat arasında fark olunca vatandaş şikâyette bulundu. Ticaret Bakanlığı bunun üzerine Rekabet Kurumu’na konunun incelenmesi talimatını verdi.

TÜM FİRMALARA GENEL İNCELEME
Üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre ”İnceleme şikâyet ile başlayıp genel bir soruşturmaya dönüştü. Herhangi bir firma gözetmeksizin tüm e-ticaret şirketlerine yönelik geniş kapsamlı bir çalışma başlatıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x