“Bu da Yapılmaz” Diyeceğiniz Son Zamanların En Büyük Dolandırıcılık Olayları ve Dolandırıcıları

Ülkemizin taşı toprağı altın ona diyecek lafımız yok. Ah bir de şu dolandırıcıları olmasa… ‘Yok artık bu da yapılmaz’ diyeceğiniz son zamanların en büyük dolandırıcılık vakalarını ve dolandırıcılarını sizler için listeledik! Siz siz olun bilmediğiniz her işe atlamayın sevgili okurlar…

Tarihte çok geri gitmeyeceğiz ama bu listede Tosuncuk’tan bahsetmesek olmazdı.

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın, 2016 yılının Ağustos ayında Çiftlik Bank isimli bir şirket kurmuştu. Daha sonra ise 2018 yılında saadet zinciri ile çalıştığı ve suç örgütü olduğuna dair iddialar sonucunda hakkında soruşturma başlatılmıştı. Hatta Tosuncuk lakaplı bu dolandırıcının üyelerden topladığı 511 milyon lira ile Uruguay’a kaçtığı da öne sürülmüştü. 

Tosuncuk, 2019 yılının Ocak ayında Interpol’ün en çok arananlar listesine bile girdi. Daha sonra kendi isteği ile teslim oldu ve dolandırıcılığı ile halkımıza da büyük bir ders verdi.

Tabii ki bir de Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük dolandırıcısı olarak tarihe geçen Faruk Fatih Özer var.

Hatırlar mısınız bilmiyoruz yeni nesil dolandırıcı diyebileceğimiz bu isim 2017 senesinde Thodex isimli bir şirket kurmuştu. Nisan 2021 tarihinde ise şirketi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 2 milyar dolar ile ortadan kaybolduğu anlaşılmıştı. Olan ise yine halkımızın parasına olmuştu…

Kriptolardan çektiğimiz bir bitmedi!

‘Kripto Kraliçe’ lakabı ile tanınan Ruja Ignatova ismindeki dolandırıcı Bitcoin’e rakip olacak bir sistem geliştirdiğini iddia etmiş ve binlerce insanı milyonlarca euro dolandırarak ortadan kaybolmuştu. En son 2017 tarihinde Yunanistan’a giden bir uçakta görülen Ignatova’dan bir daha haber bile alınamamıştı.

Bu da dolandırıcılık hikayelerinin sadece ülkemizde gerçekleşmediğinin tatsız bir örneği sanırım…

Uçaklarda türbülansı önleyen çip ürettiğini söyleyerek milyonlarca lira vurgun yapan kişiyi duymuş muydunuz?

Çiftlik Bank olayından sonra en büyük dolandırıcılık vakalarından biriyle karşınızdayız. Çiğdem İ. isimli kişi uçaklarda türbülansı önleyen bir çip ürettiğini iddia ederek neredeyse 20 milyon liralık bir vurguna imza attı. 

Savcılıkta ifade veren Çiğdem İ. kendisinin de mağdur olduğunu belirtti…

Ev kiralama ve döviz bozdurma vaadi verdiler, 1 milyonluk vurgun yaptılar!

Antalya’da gerçekleşen bir dizi dolandırıcılık olayında 6 şüpheli ev kiralama, araç ve ses sistemi satışı ile aşırı döviz bozdurma işlemleriyle vatandaşları ve turistleri toplamda 1 milyon 537 bin 500 TL’lik maddi zarara uğrattı. Bu suçları işledikleri belirlenen şüpheliler, ‘Nitelikli Dolandırıcılık’ suçlamasıyla adli mercilere teslim edildi.

Son zamanların dolandırıcılık vakaları arasında Adana’da faizle para verme yöntemiyle 105 kişiden 28 milyon lira haksız kazanç sağlayan bir de çete var efendim…

Yapılan çalışmada İncirlik Mahallesi’nde 105 farklı kişiye faizle para vererek 28 milyon liralık vurgun yapan tefeci şebekesi deşifre edilmiş ve yakalanmıştı.

Müge Anlı programına katılan Pınar, Tuba ve Yasin’in dillere destan dolandırıcılık hikayesini dinlemiş miydiniz?

İş vaadi ile insanları kandıran Mustafa İnce, 45 milyonluk bir vurgun yaptı. Eğer detayları merak ediyorsanız sizin için hemen aşağıya bırakıyoruz.

Markette reyon görevlisi olarak çalışırken 2 milyon liralık Ferrari alan Mahmut B.’nin hikayesi de oldukça ilgi çekici.

Lüks yaşam vaadi ile neredeyse 2 bin 500 kişiyi dolandıran ve 1 milyar dolarlık vurgun yapan çeteyi de es geçemeyiz.

Türkiye, İran, Malezya ve Dubai’de üyeleri bulunan ve İran’da tutuklu lideri Sourena Youshizade’ye sahip olan bir dolandırıcılık şebekesine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Interpol tarafından 5 üyesi aranan bu şebekenin, mağdurlarını lüks yaşam vaadiyle kandırdığı ifade edilmiş ve şebekenin lüks partiler, pahalı saatler ve hediyeler, lüks restoranlarda yemeklerle mağdurları manipüle ettiği iddia edilmişti.

Squid Game adlı popüler dizi, Squid token adında bir kripto para biriminin doğuşuna ilham vermişti tabii o da dolandırıcılıklara ilham verdi…

Bu yeni token piyasaya sürüldükten sadece bir hafta sonra, %110 binlik bir değer artışı yaşamıştı Ancak aniden değeri sıfırlanan token, yatırımcıları şoka uğrattı. Web sitesi erişime kapatıldı ve yaklaşık 40 bin yatırımcı mağdur oldu. Bu olay ise 2.2 milyar dolarlık bir vurgun olarak tarihe geçti.

Süperstar Alev’in hikayesi de bu listede mutlaka yer alması gereken hikayelerden bir tanesi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde insanlara kar payı vaat ederek 80 milyon lira toplayan ‘Süperstar’ lakaplı Alev Yücel büyük vurgunlara imza atan kişilerden biri. 

İşin daha da ilginç yanı Yücel’in ifadesinde ‘Ben kimseyi dolandırmadım. Gazetelerde haber çıktığı için şikayetçi sayısında artış oldu.’ demesi…

“Kahin değilim şarkı söyler fal bakarım” diyen medyumun yaptığı 20 milyonluk vurguna ne yazık ki diyecek bir tek kelimemiz bile yok…

Geldik en sona… Daha çok taze olmasına rağmen hepimizi şaşkına uğratan bir dolandırıcılık iddiası daha!

Ünlü influencer çift Kıvanç ve Beril Talu’nun, reklam çekimleri için topladıkları 100 milyon TL ile yurt dışına kaçtığına dair iddialar, magazin dünyasında adeta deprem etkisi yarattı. Bu çarpıcı suçlamalar, çiftin takipçilerini ve sektörü derinden sarsarken, konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Bu olayın, influencer dünyasında bir dönüm noktası olabileceği konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x